Sanallaştırma – Virtualbox

Sanallaştırma

Sanallaştırma Bulut Bilişim’in can damarı, yazılımıcının dostu ve öğrenmek için büyük olanaklar veren bir teknolojidir. Sanallaştırma ile fiziksel makinemiz üzerinde değişiklik yapmadan gerçek bir fiziksel makinenin sunduğu hizmetlerin tamamına (hemen hemen) erişilebilmesi mümkündür. Günümüzde Docker gibi teknolojilerle çok daha az yükle bunları başarmak mümkün olsa da sanallaştırma gerçek bir fiziksel makine yerine geçebilen oldukça önemli bir teknolojidir.

Virtualbox, masaüstü sanallaştırması düşünüldüğünde açık kaynak olması, güncellemelerinin sıklıkla yapılması, aralarında Windows’un bulunduğu pekçok işletim sistemi için problemsiz çalışması düşünüldüğünde ilk akla gelen ürünlerdendir. Virtualbox eğer linux dağıtımı kullanıyorsanız paket yöneticisinden, eğer windows işletim sistemi sahibi iseniz virtualbox.org sitesinden indirilip kurulabilir. Kurulum adımlarını yapabildiğinizi varsayarak, virtualbox’ın önemli olduğunu düşündüğümüz farklılıklarını ifade edelim.

Linux Dağıtımları için “dkms”

DKMS (dynamic kernel module support), virtualbox guest additons (virtualbox misafir eklentileri), paketinin işletim sistemi kernel güncellemelerinden sonra kendiliğinden derlenmesi ve kayıt ettirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Virtualbox kurulumunuzdan sonra “kernel” vari mesajlar alıyorsanız dkms paketini yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu probleminiz çözmez ise virtualb0x-dkms adlı bir paket te işinizi çözebilir. Bu paketlerin kurulumundan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Misafir Eklentileri (Guest Additions)

Tam bir masaüstü deneyimi sunabilmek için virtualbox misafir eklentileri kurulmalıdır. Bu işlemden sonra entegre fare, kopyala-yapıştır (genellikle metin), ekran kartının çeşitli ek çözünürlükleri gibi gerçekten faydalı özellikler kullanılabilir hale gelecektir.

Birden fazla ekran

Evet virtualbox birden fazla ekranı desteklemektedir. Bu özellikten faydalanmak için misafir eklentilerinin yüklü olduğundan emin olunuz.

Birden fazla CPU

Bu özellik te virtualbox tarafından desteklenmektedir.

Nested Virtualization:

Bu kavram malesef Virtualbox tarafından desteklenmemektedir. Bu kavram ile sanal makinenin kendisi içerisinde sanal makineler oluşturulabilmesi (emulated değil) ifade edilmektedir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s